COVID-19 | TEK Okulları

COVID-19

2019-11-19 10:11:27

PANDEMİ SÜRECİ BİLGİLENDİRME
Özel Timuçin Eğitim Kurumları olarak, dünyada hızla yayılan Yeni Koronavirüs (COVID-19) ile ilgili, TC Sağlık Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımız ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile bilgilendirme ve uyarıları yakından takip etmekteyiz.
2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında, Pandemi koşullarının neden olduğu tamponlamalar nedeniyle strese destek vermek ve çözüm amacı ile aldığımız önlemleri, planlanan akademik ve idari bölge, güncel durum ve bilgileri web sitemiz aracılığı ile paylaşmak istiyoruz.
Bu süreci bilgilerimizi paylaşarak, birbirimize ve çevremize destek olarak sorunsuz bir şekilde atlatacağım.
Koronavirüs, pandemi ve inceleme ile ilgili tüm soru, bilgi ve önerileriniz için, [email protected] adresine mesaj gönderebilirsiniz.
Bildiğiniz gibi 2020-2021 Akademik yılı arifesinde 24 Ağustos 2020 itibariyle, oryantasyon programı ile aramıza katılan yeni öğretmenlerimizin de dahil olduğu tüm akademik kadromuz akşam kampüsümüzden devam etmeye başladılar. Bunun dışında kampüsümüzün, çalışma ve eğitim-sıhhi tesisatlarının hijyen ve sağlık dışında personelimizin ve öğrencilerimizin dönüşüne hazırlanmıştır.
Bunun yanı sıra sağlık politikalarını kararlaştırmak ve denetlemek adına okulumuz velileri uzmanimlerden Özel Timuçin Eğitim Kurumları Bilim Kurulu oluşturulmuştur. Onaylanmayacak kararlar bu doğrultuda alınacaktır.
Ayrıca, Okulumuz Milli Eğitim Bakanlığı'nın talep ettiği “Okulum Temiz Hijyen Sertifikasyonu” için gerekli hazırlıkları yapmış ve Türk Standartları Enstitüsüne başvuruda bulunabilir.
Milli Eğitim Bakanlığının alacağı kararlar yüzyüze eğitime geçtiğimiz yazı tüm velilerimizden, öğrencilerimizden, öğretmenlerimizden ve çalışanlarımız, fiziksel mesafe, hijyen ve maske kullanımı ile ilgili sağlık güvenliği kurallarına uymalarını sağlayacak. Göstereceğiniz şimdiden teşekkür ederiz.
ÖZEL TİMUÇİN EĞİTİM KURUMLARI BİLİM KURULU
Hem Pandemi süresinde hem de Pandemiden sonraki süreçte, Okulumuz öğrenci ve çalışanlarına yönelik koruyucu sağlık politikalarını paylaşmaları, denetlemeleri ve önerileri için Özel Timuçin Eğitim Kurumları Bilim oluşturucu Kurulu.
Özel Timuçin Eğitim Kurumları velilerinden Bilim Kurulumuzdaki uzman hekimlerin katılımı ve desteğinin Okulumuzu daha güvenli bir yaşam alanına dönüştüreceğine ve bizleri bilindiğine inanıyoruz.
SAĞLIK GÜVENLİĞİ KOMİTESİ
Pandemi ilerlemiş ve benzeri salgın hastalık durumunda etkin korunma ve hızlı müdahale sağlamak `“ Sağlık Güvenliği Komitesi ”kurulmuştur.
Koronavirüs ile ilgili kuşkulu vaka tanımı, karantina, teşhis ve tedavi süreçleri yaşama sürecinde takip edebilmek ve gereğinde sizlere destek olabilmek adına [email protected] bilgi vermenizi önemle rica ederiz.
SAĞLIK GÜVENLİĞİ KOMİTESİ ÜYELERİ
Kurum doktoru
İlkokul Müdür Yardımcısı
Ortaokul Müdür Yardımcısı
İnsan Kaynakları Müdürü
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı
İdari İşler Sorumlusu
Koronavirüs (COVID-19)
Koronavirüsler bilimsel çevrelerde bulunduğunda bir virüs grubudur. Bu virüslerin sadece sadece hayvanlarda görülür. Birinci insan sıfatının bir döneminde bu virüslerle temas eder ve hastalığı hafif veya orta şiddette solunum yolu enfeksiyonu olarak geçirir. Ancak risk grubu kişilerde ve bazı vakalarda ağır bronşit veya zatürreye yol açarak ağır tablolara sebep olabilmektedirler. Küçük Çocuklar, yaşlılar, dedikodu sistemi olan kişiler risk altındadır.
Aralık 2019 tarihinde Çin'in Wuhan bölgesinde yeni bir tür olan 2019 Roman Koronavirüs Enfeksiyonu (2019-nCoV) yaygın enfeksiyonlara ve ölümlere sebep olmuştur. Bölgede karantina uygulanmasına ve yolculuk kısıtlamalarına rağmen salgın birkaç ay içinde bütün dünyaya yayılmış ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 12 Mart 2020 tarihinde Küresel Pandemi ilan edilmiştir.
TCSağlık Bakanlığı Ocak Bilim Kurulu oluşturmuş, ülkemizde ilk vakanın görüldüğü 11 Mart 2020 başlangıcından itibaren de salgınla mücadeleye başladı.
Ancak Temmuz 2020 tarihinde vaka sayılarının artmaya başlaması nedeniyle, klinik kontrol sağlayacağı ve vaka sayılarının yeni bir pik oluşturmaması adına, Bilim Kurulunca tavsiye edilenma önlemlerini günlük hayatta ve iş ortamımızda titizlikle devam etmemiz çok önemlidir. Koronavirüs (COVID-19) ile daha fazla başka bir yerde TC Sağlık Bakanlığı web sayfası başka bir yerde.
TC Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından sürdürülme yöntemleri aşağıdaki gibidir:
• Maske Kullanımı: Salgının yayılması önlemede maske kullanımı önemli birkoruma yöntemidir. Okul içi tüm açık ve kapalı kapalı, öğrenci, öğretmen ve çalışanlarımızın maske kullanımı zorunludur.
• Fiziksel Mesafe: Sosyal uzaklaşma; kalabalık ortamlardan, toplu etkinliklerden uzak durmak, temaslı hareketlerden kaçınmak, ve kişiler arası mesafenin, özellikle kapalı yayan, 3-4 adım / 2 metrelik keşfetmek gelir. Tüm öğrenci, çalışanların sosyal mesafe kavramına gereken özeni göstermelerini önemle beklemektedir.
• Seyahat Sonrası Uygulama: Seyahat Sonrası Uygulama: Seyahat Sonrası Uygulama: Seyahatten dönen öğrenci, öğretmen ve çalışanlarımızın dönüşlerinden itibaren kampüse gelmeden önce 7 gün süre ile ev karantinasında yaş ve bu süre zarfında herhangi bir şikayet ya da COVID-19 temas şüphesi durumunda, doğru aşamalarından geçerek, okul doktoru ve ilgili müdür yardımcısı veya idareciye bildirmesi.
• Hijyenik Korunma Yöntemleri: Yaşam alanlarımızda ve kişisel temizliğimizde azami ölçüde hijyenik korunma yöntemlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.
TC Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu detaylı korunma yöntemlerini içeren bilgilendirme bilgi içeren bilgilendirme ve Koronavirüs (COVID-19) Rehberine diğer sözler.
COVID-19 Rehberi
Sağlık Bakanlığı COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi

ÖZEL TİMUÇİN EĞİTİM KURUMLARI EYLEM PLANI
COVID-19 Filyasyon Yönergesi ve Planlaması
Tüm dünyada ve ülkemizde Koronavirüs vaka sayısı artmaya devam ederken T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararları doğrultusunda yüz yüze eğitim süreci 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren kademeli olarak başlamıştır. Bu süreçte Okulumuz bünyesindeki tüm bireyleri hastalıktan korumak, en hızlı ve doğru teşhis ve tedavi aşamalarına yönlendirmek, Okul bünyemizde hastalığın bulaş riskini en aza indirmek, temaslıların tespit, izolasyon ve takip süreçlerine hızlı bir şekilde alınmasını sağlamak önemlidir.
Özel Timuçin Eğitim Kurumları Bilim Kurulu 07 Eylül 2020 tarihli toplantısında T.C. Sağlık Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" yönergelerini göz önünde bulundurarak resmi zorunluluklardan daha geniş kapsamlı bir Filyasyon Planlaması oluşturmuştur. Bu planlama doğrultusunda, öğrenci ve çalışanlarımız arasında oluşabilecek muhtemel COVID-19 vakası ve temaslıların tespit edilmesi, hastaların teşhis ve tedavi süreçlerinin takip edilmesi, yakın temaslıların izolasyon sürecine dahil edilmesi sağlanacak ve Okula dönüş karar süreçleri takip edilecektir.
Pandeminin yayılımının önüne geçmek üzere Filyasyon Planında yapılmak istenen, öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın Okuldaki günlük rutinleri içindeki sosyal mesafeye mümkün olan en sıkı şekilde uymaları ve yakın temas sayılarını azaltmalarıdır.
ÖZEL TİMUÇİN EĞİTİM KURUMLARI TEMİZLİK ve HİJYEN UYGULAMALARI
Okulumuzda, 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü başlayan yeni eğitim-öğretim döneminde, T.C Milli Eğitim Bakanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Özel Timuçin Eğitim Kurumları Bilim Kurulu yönergeleri doğrultusunda, mevcut önlem ve uygulamalara ek yeni düzenlemeler başlatılmıştır.
Okulumuzda günlük, haftalık, aylık ve tatil dönemi temizlik süreçleri ve iş planları, İş Güvenliği İş Sağlığı kapsamında takip edilmektedir.

Hijyen Önlemleri
• Tüm okulumuzda sürekli ve düzenli aralıklarla, uygun temizlik, dezenfeksiyon, havalandırma işlemleri yapılmaktadır.
• T.C.Sağlık Bakanlığı'nın 12 Ağustos 2020 tarihli rehberine uygun olarak sistemlerin düzenli filtre bakımları, asansörün bakımı, servis araçlarının klima filtre bakımları yapılmaktadır.
• Okul girişlerinde ve içerisinde uygun noktalara el dezenfektan aparatları yerleştirilmiştir ve düzenli kontrolleri yapılarak sürekli dolu olmaları sağlanmaktadır.
• Her öğle yemeği sonrasında sınıf temizliği, dezenfeksiyonu ve havalandırması yapılacaktır.
• Her gün sonunda tüm sınıfların ve ortak alanların temizlik, dezenfeksiyon ve havalandırma işlemleri yapılacaktır.
• Her teneffüs sonunda çamaşır suyu ile tuvaletlerin ve koridorların dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
• Tüm kapı kollarının ve asansör kapısının, düğme panelinin 3 saatte bir dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
• Her yüzeye farklı bez kullanılmakta, gün sonunda bezler yıkanarak, sodyum hipoklorid ile dezenfekte edilmektedir.
• Sınıflar gün içinde sık sık havalandırılacaktır.
• Asansöre aynı anda binebilecek maksimum kişi sayısı bilgisi yer almaktadır.Öğrencilerimiz asansörü kullanmayacaktır.
• Kullanılmış maske ve siperlikler, eldivenler, Okulumuz içerisinde çeşitli noktalara yerleştirilmiş bulunan “tıbbi atık kutuları”na atılacak, usulüne uygun imha edilecektir.
• Yemekhane ve Servis sağlayıcı firmalar çalışanlarının aldıkları eğitimler kontrol edilecek ve Okulumuzun hijyen kriterlerine uygunlukları denetlenecektir.
• Temizlik görevlilerimizin de kişisel hijyen, maske ve eldiven kullanımları, eğitim ve denetimler ile kontrol altında tutulacaktır
• Kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak durulması, tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçınmak, kapalı alanlarda 3-4 adım/2 mt. Fiziksel mesafeye uyulması önemlidir. Bu huşular doğrultusunda, Okul binamız içine ve bahçeye ilgili işaretler yerleştirilmiştir.

Okul Binalarına Girişler
• Okul binalarına girişler Ana Giriş kapısından yapılmaktadır.
• Girişlerde özel dezenfektanlı paspaslar yerleştirilmiştir.
• Okula girişlerde ve kampüs içerisinde aktif olarak çalışan termal kameralar ile sürekli olarak ateş ölçümleri yapılmaktadır.
• Ateşi yüksek olarak tespit edilen kişilerin kontrolü en kısa sürede Okulumuz hemşiresi tarafından manuel ateş ölçerlerle yapılacak; 20 dk. beklendikten sonra, ikinci ölçümde ateşin tekrar 37.5 derecenin üzerinde olması durumunda gerekli izolasyon önlemleri uygulanacaktır. Ateşi yüksek olan kişi öğrenci ise en kısa sürede velisi ile iletişime geçilerek, çalışanımız ise transferi planlanarak gerekli tetkik ve tedavi aşamalarından geçmek üzere bir sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir.
• Sağlık güvenliği nedeniyle kampüs içine ziyaretçi kabulü yapılamamaktadır. Tüm randevulu görüşmelerin online yapılması tavsiye edilmektedir. Zorunlu olan yüzyüze görüşmelerde ise, ziyaretçilerimizin maske takması zorunludur ve okula giriş ve çıkışlarında ateş ölçümü yaptırmaları mecburidir. Ateşi 37.5 derecenin üzerinde olan ziyaretçi okulumuza alınmayacaktır. Gerektiği takdirde, ziyaretçilerimize maske kullanımı ve sosyal mesafeye uyum konularında bilgilendirme ve uyarı yapılacaktır.
• T.C.Sağlık Bakanlığı Rehberi uyarınca servis kullanmayan küçük yaştaki öğrencilerimizin mümkünse her gür aynı kişi tarafından okula bırakılması ve alınması istenmektedir.Öğrenciyi okula getiren kişinin risk gurubu yüksek sayılan 65 yaş üzerinde olmamasına dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.


Okulumuz Genelindeki Hijyen Önlemleri
• Tüm okulumuzda detaylı temizlik çalışmaları ve ayrıca dezenfeksiyon için 3 gün süren nano-gümüş uygulaması 26 Ağustos 2020 Çarşamba günü tamamlanmış olup 3 aylık periyotlarla tekrarlanacaktır.
• Okula giriş noktalarında ve tüm sınıf, ofis, toplantı/hobi odası ve lavabolara el dezenfektanları yerleştirilmiştir. Düzenli kontrolleri yapılarak sürekli dolu olmaları sağlanmaktadır.
• Okul binaları içinde, özellikle sınıflarda ve ofislerde, sürekli ve düzenli aralıklarla temizlik, dezenfeksiyon ve havalandırma işlemleri yapılmaktadır.
• Her teneffüs sonunda çamaşır suyu ile tuvaletlerin ve zeminin dezenfeksiyonu yapılmaktadır.Her 3 saatte bir dezenfektanlar ile tüm kapı kolları ve sık dokunulan ortak alanların dezenfeksiyonu yapılmaktadır.Her yüzeye farklı renkte bez kullanılmakta, gün sonunda yıkanabilen bezler sodyum hipoklorid veya başka bir dezenfektanla dezenfekte edilmektedir.
• Gün içinde her 3 saate bir asansör düğme ve panelleri dezenfekte edilmektedir. Asansörlerde aynı anda kullanabilecek azami kişi sayısı yazmakta ve yer işaretleriyle belirtilmektedir. Öğrencilerimiz asansörleri kullanmamaktadır.
• Ofislerde T.C. Sağlık Bakanlığı'nın 12 Ağustos 2020 tarihli rehberine uygun klima ve havalandırma sistemleri aktifleştirilmiştir. Ancak ofisler sık sık havalandırılmalı, mümkünse pencereler sürekli açık tutulmalıdır.
• Klima sistemlerinde filtre bakımları, asansörlerde fan bakımları ve servis araçlarının klima filtre bakımları düzenli olarak yapılmaktadır.
• Kullanılmış maske, siperlik, gözlük ve eldivenler, Okul içerisinde çeşitli noktalara yerleştirilmiş olan “maske ve eldiven özel atık kutularına” atılmalıdır.
• Dışarıdan gelen kurumsal kargo, paket, zarf vb. evraklar güvenlik ana girişte bulunan güvenlik görevlimiz tarafından sterilize edilmektedir.
• Yemekhane, servis, temizlik ve güvenlik çalışanlarına düzenli eğitimler ve denetimler ile kurumun çalışma ve hijyen kriterlerine uymaları sağlanmaktadır ve Okulumuz çalışanlarından oluşan denetleme kurulu tarafından kontroller yapılmaktadır.
• Temizlik çalışanlarının kişisel hijyene, maske ve eldiven kullanımına ve bunların ne sıklıkta değiştireceklerine dikkat etmeleri eğitim ve uyarılarla sağlanmaktadır.
İdari Düzenlemeler
• Okul içi binalarda ve açık alan mekanlarında tüm öğrencilerin ve çalışanların ağız ve burun bölgesini kaplayacak şekilde maske takması ve sosyal mesafe kuralına uyması zorunludur.
o Maske takması sağlık açısından sakıncalı öğrencilerimizin mutlaka siperlik takması gerekmektedir.
• Özellikle kapalı alanlarda 3-4 adım / 2 metrelik sosyal mesafe korunmalıdır.
• Okul girişlerinde, koridorlarda, toplantı salonlarında, sınıflarda, ofislerde, kütüphanede, yemekhanede, bahçede yer alan oturma alanlarında ve servislerde sosyal mesafe kuralları uygun şekilde işaretlenmiş; yönlendirme levhaları yerleştirilmiştir. Belirlenmiş bu uyarılara uygun şekilde hareket edilmesi zorunludur.
• Okul içinde tüm ortak alanlardaki panolara, koridorlara, sınıf içlerine, ofislere ve tuvaletlere hijyen kuralları ve uygulamalarına yönelik bilgilendirici ve uyarıcı afişler asılmıştır. Bu afişler aynı zamanda Okul binası içinde yer alan Tv ekranlarında da yayınlanmaktadır.

Sınıflardaki Düzenlemeler
• Tüm sınıfların mevcutları ve oturma planları T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen standartlara göre düzenlenmiştir.
• Tüm öğrenciler sınıf içinde, kendilerine ayrılmış masalarda oturacaktır.
• Öğrencilerin başka sınıflara girmemesi, masalarının yerlerini ve aralarındaki mesafeyi değiştirmemeleri gerekmektedir.
• Öğrenciler arasında eşya alışverişi yapılmayacaktır.
• Öğrenciler okula kapalı şişe su dışında, yiyecek ve içecek getirmeyeceklerdir.
• Sınıflar sık sık havalandırılacaktır.
• Tüm sınıflara el dezenfektan aparatları monte edilmiştir.
Ofisler İle İlgili Düzenlemeler
• Çalışanlarımızın –eğitim alan öğretmen çocukları hariç- okula çocuklarını getirmemeleri ve hiçbir şekilde ziyaretçi kabul etmemeleri önemlidir.
• Okul binası ve bahçesi içindeki tüm kapalı ve açık alanlarda maske takılması zorunludur.
• Tüm iletişimin, çok zorunlu olmadıkça, online olarak sağlanmasına önem verilmelidir.
• Yüzyüze yapılması zorunlu olan görüşmelerin, ilgili alandaki kişi sayısına dikkat edilerek ve sosyal mesafe gözönüne alınarak yapılması gerekmektedir.
• Tüm ofislerin girişlerine el dezenfektan aparatları monte edilmiştir.
• Tüm çalışanlar kişisel eşya ve ekipmanlarının (telefon, bilgisayar vb.) hijyeninden sorumludurlar.
• Tüm ofisler sık sık havalandırılmalıdır.
Revir İle İlgili Düzenlemeler
• Acil durumlar dışında, revire başvuran kişileri, Okul hemşiremiz karşılayacak, ateş ölçümü ve ilk değerlendirmesi yapılacaktır.
• Revir içinde müdahale veya tedavi ihtiyacı olmayan öğrenciler veya çalışanlar hastalık bulaşma riskini en aza indirgemek adına revire alınmayacaktır.
• Acil durumlar dışında revirde randevu ile hasta muayenesi yapılacaktır (15 dakikalık aralarla). Randevu için revir personeline 1007 numaralı telefondan ulaşılabilir.
• Revire her defasında sadece bir hasta kabul edilecektir.
• Revire girmeden ve revirden çıkmadan önce el dezenfektanı kullanılarak ellerin dezenfekte edilmesi zorunludur.
• Revir ortamı sık sık havalandırılmaktadır.
• Revir yatağı üzerindeki kağıt havlular her hastadan sonra atılacak, her hasta sonrasında bölgesel dezenfeksiyon yapılacaktır.
• Revir zemin ve masa üstü temizliği her 3 saatte bir %10 sodyum hipoklorid ile yapılacak, sık temas edilen yüzeyler ve sodyum hipoklorid kullanılması uygun olmayan tıbbi gereçler uygun dezenfektanlarla 2 saatte bir/kullanım sonrası dezenfekte edilecektir.
• Tıbbi atıklar özel torbalarında/kaplarında özel bir bölgede muhafaza edilerek haftada en az bir kez belediyeye teslim edilmektedir.
• Ateş, öksürük, hapşırık, halsizlik, tat ve koku alma duyularında kayıp, ishal gibi hastalık belirtileri olan çalışanlarımızın bu durumda okula gelmemeleri, aynı gün içinde bir sağlık kuruluşuna başvurmaları, teşhis ve istirahat raporlarını aynı gün içinde okul doktoru ve İnsan Kaynakları Müdürlüğüne bildirmeleri zorunludur.
• Okula geldikten sonra hastalık belirtilerini gösteren öğrencilerimiz veya çalışanlarımızın en kısa sürede velileri ile temasa geçilerek, izolasyon odasında müşahade altına alınacaklar, velisi eşliğinde ve uygun koşullarda bir sağlık kuruluşuna sevk edileceklerdir.
• Ateş ve herhangi bir bulgu nedeniyle sağlık kurumuna başvuran veya sevk edilen öğrencilerimizin raporlarını ilgili Müdür Yardımcısına bildirmeleri zorunludur.
• Okul doktorumuz, ilgili branş doktorları ile birlikte öğrencilerimiz ve çalışanlarımıza, düzenli aralıklarla Pandemi ve korunma yöntemleri ile ilgili olarak eğitim verecektir.

Yemekhane İle İlgili Düzenlemeler
• Yemekhanemizde öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve çalışanlarımızın arasında fiziksel mesafe kuralı ve buna uygun olarak oturma düzeni sağlayabilmek amacıyla yemek saatleri bölünerek düzenlenmiştir.
• Yemekhanemizdeki masa ve sandalye araları en az 1 metre olacak şekilde çapraz oturma düzenine göre yerleştirilmiştir.
• Öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın yemekhanede 1 metre aralıkla sırada beklemesi, mesafe kuralına uygun olarak belirlenmiş masa/sandalyelerde yemeleri beklenmektedir.
• Tüm yemekhane çalışanlarının istisnasız önlük, bone, siperlik, maske ve eldiven kullanımı sağlanmaktadır.
• Her kullanım sonrasında masa üstleri ve öğün sonrasında yemek servis alanlarının temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanmaktadır.
• Gün sonunda yemekhanede çamaşır suyu ile detaylı temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
• Yemekhaneye giren tüm sebze ve meyveler uygun sistemlerle yıkanmakta, tüm paketli gıdaların paketleri silinmektedir.
• Bu dönemde açık su servisi yapılmayacak, kapalı ambalajlarda sunulacaktır. Çatal, kaşık, bıçak, peçete ve kürdan tek kullanımlık, kişiye özel olarak poşetlenmiştir, tuz ve karabiber de tek kullanımlık küçük poşetlerde dağıtılacaktır.
• Salata ve yoğurt için açık büfe kaldırılmıştır. Salata çeşitleri, yoğurt ve diyet menüsü diğer çeşitlerle beraber talep üzerine yemekhane çalışanları tarafından servis edilecektir.
Servisler İle İlgili Düzenlemeler
• Servis araçlarına binmeden önce tüm öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın ateşi temassız ateş ölçerlerle servis şoförü veye servis hostesi tarafından ölçülecek, ateşi 37.5 derece üzeri olan kişiler servise alınmayacaktır.
• Servise binmeden önce ateşi yüksek tespit edilen kişiler okul revirine bildirilecektir.
• Servisler öğrenciler için sınıf seviyeleri ayrılarak planlanmıştır.
• Servislerden yararlanan tüm bireylerin seyahat süresinde maske kullanmaları zorunludur.
• Öğrenciler ve çalışanlar sadece kendi servislerini kullanabilirler, farklı servis araçlarına binemezler.
• Servislerde gerekli haller dışında konuşulmamalı, su dışında yiyecek veya içecek tüketilmemelidir.
• Tüm servis şoförü ve hosteslerinin servis hizmeti sırasında maske kullanımları zorunlu olacaktır.
• Araçlarda öğrenciler ve çalışanlar için kolonya/el dezenfektanı hazır bulundurulacaktır.
• Servislerde günlük/haftalık/aylık/dönemsel dezenfeksiyon sağlanacaktır.
• Aksi bildirilene kadar servis araçlarında klima kullanılmayacak, pencereler açılarak servisin sık sık havalandırılması sağlanacaktır.
• Öğrenciler ve çalışanlar sadece kendi servis araçlarına binebilir, başka servis aracını kullanamazlar.

Rehberlik Hizmetleri
YENİ DURUMLARA UYUM SAĞLAMAK VE DUYGULARI YÖNETEBİLMEK
Kriz dönemlerinde çocuklar yoğun duygular yaşayabilirler ve bu dönemde ebeveynlere önemli sorumluluklar düşmektedir. Bu duyguların durumu, kişinin özelliklerine ve yaşantılarına göre değişiklik gösterebilir. Kişilerde korku, kaygı gibi duygulara ya da davranış değişikliklerine neden olabilir.
Çocuklar ebeveynlerinin olaylara verdikleri tepkileri gözlemleyerek, kendi duygu ve davranışlarını şekillendirirler. Bu nedenle ebeveynin tepkisi çok önemlidir. Sakin olmak ve salgın durumuyla ilgili çocukların soruları olursa hem okulumuzda hem de ülke çapında alınan önlemler hakkında bilgi verici bir konuşma yapmanız faydalı olacaktır. Ebeveyn olarak kendi yaşadığınız duyguları çocuklarınızla paylaşmak, çocukların kendi duygularının kabul gördüğünü hissetmelerine olanak sağlar. Yaşadıkları kaygı, korku, üzüntü gibi duyguları daha kolay dile getirmelerine ve bunların üstesinden gelmelerine yardımcı olur.
Okulöncesi - İlkokul Düzeyine Yönelik Öneriler Küçük yaştaki çocukların soyut düşünme becerileri yeteri kadar gelişmediği için korkuları artabilir; ölüm ve hastalıkla ilgili kaygılarını dile getirebilir ve yaşadıkları olayı tekrar tekrar gündeme getirebilirler. Sabırlı kalarak çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini anlatmasına izin vermek ve merak ettiği konularda kısa ve net cevaplar vermek, çocuğun kaygısını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Unutmayın, her yeni bilgi yeni soru işaretleri yaratmaktadır. Yaşanan durumlar ile ilgili her çocuğun tepkisi aynı değildir. Çocuklarınızın kendilerini ifade etmesini kolaylaştıracak açık uçlu sorular sorabilirsiniz. Örneğin; ne hissediyorsun, neler yaşadın, neler duydun, neleri merak ediyorsun vb. şeklinde sorular yönlendirebilirsiniz. Sosyal medya, televizyon ve radyo gibi haberleşme araçlarında sadece yetişkinlerin takip edebileceği içeriklere çocuklar maruz kalmamalıdır. Bu tür durumlarda özellikle küçük yaştaki çocuklar yaşanılan durumu anlamlandırmada zorluk çekerler. Durumu hayal edemedikleri için korkuları artabilir. Ortaokul Düzeyine Yönelik Öneriler Bu dönemdeki çocuklar her türlü bilgiye daha rahat ulaşabilmektedirler. Bu yüzden bilgi kirliliğine maruz kalmalarını önlemek amacıyla güvenilir kaynaklar önermek ve getirdiği konuları bilimsel açıdan ele alarak açıklama yapmak faydalı olabilir. Bununla birlikte, onları kaygılandıran şeyin ne olduğunu bulmalarına yardımcı olacak sorular sormak onları rahatlatacaktır. “Anlıyorum ki seni kaygılandıran bir durum...” şeklinde başlayan cümlelerle onların kendi duygularını tanıma ve bununla ilgili konuşma fırsatı sunabilirsiniz. Bazı çocuklar bu konu ile çok ilgilenirken bazılarının umursamaz davrandığını gözlemleyebiliriz. Bu da kaygı karşısında verilebilen doğal bir baş etme yoludur. Böyle durumlarda baş etme yollarına saygı göstermek iyi olacaktır. Bazı çocuklar kendilerini sözel olarak ifade etmekte zorlanabilir. İyi bir dinleyici ve gözlemci olmak, çocuklarınızın kaygılarını anlamak için davranışları ve sosyal ilişkilerindeki değişikliklere karşı dikkatli olmak gerekir. Özellikle, uyku ve yemek düzeninde aksamalar, duygu durumundaki ani değişimler, dikkat ve odaklanma sorunları, geçmişte keyif alınan etkinliklere karşı isteksizlik, daha önce gözlemlemediğiniz farklı davranışlar, sebebi açıklanamayan bedensel ağrılar, yatak ıslatma veya tuvalet kaçırma, vb. belirtiler göz önünde bulundurulmalıdır.
AKADEMİK DESTEK Çocuklar yaşadıkları mevcut olumsuz durumdan dolayı sıkışmış hissedebilirler ve bu durum, onların öğrenme süreçlerini sekteye uğratabilir. Okul ortamında bulunmayacakları için öğrenme süreçleri etkilenebilir. Öğrencilerin evde bulunacakları süreyi verimli geçirebilmelerini, etkin bir şekilde ders çalışmalarını, ödevlerini ve sorumluluklarını zamanında yerine getirebilmelerini sağlamak için teşvik etmek ve yönlendirmek gerekir.
Çalışma rutinlerini devam ettirmek için aşağıdaki konuları göz önünde bulundurmanızı öneririz:
● Genellikle çocuklar en büyük güçlüğü ders çalışmaya başlama aşamasında yaşarlar. Bu konuda onlara yardımcı olabilmek için bu süreci birlikte planlayabilirsiniz.
● Birlikte öğrencinin bu çalışmaları yapacağı yeri belirleyebilirsiniz ve çalışmaya başlayacağı saatte orada hazır bulunmasını sağlayabilirsiniz.
● Her gün online olarak kaç saat ders görecekleri, çalışmaların saat kaçta başlayıp, kaçta biteceğini, okulumuzun size göndereceği ders çizelgesine göre planlamalarını ve takip etmelerini teşvik edebilirsiniz.
● Çalışmaları sırasında öğrencinin ihtiyaç duyacağı malzemeleri baştan hazırlamasına ve planlamasına yardımcı olabilirsiniz.
● Online ders takip sürecinde cep telefonu gibi diğer elektronik malzemelerin yanlarında olmaması konusunda yönlendirme yapabilirsiniz.
● Bu sürecin geçici olduğunu, öğretmenlerinin bu çalışmaları değerlendirip okula döndükten sonra kaldıkları yerden programlarına devam edeceklerini ve okul rutinlerine döneceklerini paylaşabilirsiniz.
Tüm bu süreçte yaşayacakları belirsizlik çocukları etkileyebilir. Bu herkes için doğal bir süreçtir. Bu noktada onlara en iyi gelecek şey kaygılanmalarının doğal bir süreç olduğunu hatırlatmak ve onların duygularını kabul etmek olacaktır. Yaşanan duygularla başa çıkabildiğinizi ve onların da başa çıkabileceğini göstermek fayda sağlayacaktır.
Rehber öğretmenlerimizle gerekli durumlarda iritbata geçerek destek alabileceğinizi belirtmek isteriz.


Seyahatler ve Etkinlikler
Seyahatler
TC Sağlık Bakanlığının genelgesi ile Haziran 2020 itibariyle bazı ülkelere yurtdışı sınırlamaları kalkmıştır. Ancak yurtdışı ya da yurt içi seyahatten dönen öğrenci, öğretmen ve çalışanlarımızın dönüşlerinden itibaren kampüse gelmeden önce 7 gün süre ile ev karantinasında yaş ve bu süre zarfında herhangi bir şikayet ya da COVID-19 temas şüphesi durumunda, bazı aşamalarında geçerek, okul doktoru ve ilgili müdür yardımcısı veya idareciye bildirmesi.
Etkinlikler
2020-2021 yeni eğitim dönemi için etkinlik planlamaları TC Sağlık Bakanlığı ve TC Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararları sorgulillenmektedir.

İNDİR

İLETİŞİM

Kayıt ve bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.